top of page

Nebezpeční influenceři: youtubeři, instagrameři, blogeři - co o nich víte?

Jako Wellness specialistka tento trend ráda pozoruji. Na jednu stranu díky různým platformám dochází k předávání kvalitních informací od různých profesionálů v oboru, na druhou stranu dochází k předávání ne-kvalitních informací od nevzdělaných lidí, kteří se honí za označením influencer z důvodů "online slávy a finanční kompenzace". Všechny osobnosti, kteří se prezentují online budu v tomto článku nazývat hromadně influencery - ať už jsou na jakékoli platformě.
Největším přínosem influencerů - ať už mají nebo nemají vzdělání v oboru o kterém mluví - podle mne je předávání inspirace a motivace. Záměrně neříkám předávání kvalitních informací! Za nebezpečné influencery považuji takové youtubery, instagramery, blogery a další, kteří se snaží prodat know-how / návod z oborů ze kterých nemají žádné oficiální vzdělání a nenamáhají se s doděláním vzdělání a dohledáním vědeckých studií podporující jimi předávaný obsah, rady a sliby!

Nejčastějšími příklady tohoto předávání ne-kvalitních informací - bez potřebného vzdělání v oboru - je bohužel oblast zdraví, wellness, fitness, zdravého životního stylu a prevence.

Mnoho influencerů začalo své kanály a stránky jako svůj online deníček, kde sdíleli co oni sami dělali a dělají, jak cvičí, co jí, jak zvládají různá onemocnění apod. A to je naprosto v pořádku, pokud: - otevřeně mluví o svém nedostatku vzdělání a o tom, že jejich obsah a produkty vycházejí pouze a jen z jejich osobní zkušenosti - nevydávají své tréninkové fitness / wellness plány, potravinové doplňky aj. k prodeji pro konzumenty k následování a dodržování (osobně si myslím, že člověk bez vzdělání v oboru by legálně neměl vydávat cokoli co by mohlo poškodit konzumenta - ať zůstanou u triček a placek) - nevydávají své alternativní způsoby zvládání různých nemocí (veganství, potravinové doplňky aj.) za nejlepší cestu v boji s různými nemocemi


Proč ne-následovat rady, tipy a produkty influencerů bez vzdělání? Řekněme například fitness knihy, diety a potravinové doplňky: - znají pouze vlastní zkušenost, která se nemůže vztahovat na další lidi (může inspirovat, nemůže sloužit jako konkrétní návod pro další jedince - každý z nás má jiné geny, věk, váhu, fyzický a duševní stav a předpoklady aj.) - nevzdělávají se v oboru - jejich rady a produkty mohou být neužitečné v horším případě nebezpečné - nejde jim o předávání kvalitních informací, ale pouze o finance z reklam a prodeje a určitý "status" - pokud by jim šlo o předávání kvalitních informací - vzdělávali by se


Jaké online influencery hledat? Co hledat na jejich platformě: - vzdělání v oboru o kterém mluví - nejlépe s vyšší / vysokou školou nebo rekvalifikačním kurzem/y - praxi v oboru - vědecké studie podporující jejich názory, produkty aj.

Zde uvádím několik online influencerů s potřebným vzděláním v oboru zdraví, wellness, fitness, zdravého životního stylu a prevence (více najdete na youtube Zdraví posláním): - samozřejmě tyto stránky - Zdraví posláním :-) - Tone It Up - cvičení - Athlean-X - fyzioterapie a cvičení - Fyzioklinika - fyzioterapie a cvičení - BobBrad - fyzioterapie a cvičení - GoneAdventuring pilates - pilates - Doctor Mike - medicína - Dr Janelle Sinclaire - duševní zdraví - Ted - projevy od odborníků z různých oborů - Mayo clinic - medicína - Abbey Sharp - stravování - Pick Up Limes - stravování - Lukáš Roubík - stravování - Andrea Mokrejšová - stravování


Doufám, že Vám tento článek pomůže ve Vašem rozhodování, o tom jaké praktiky a techniky zavedete do svého života po sledování různých influencerů! Samozřejmě nemohu nepodotknout, že online následování rad a tréninků se nikdy v individualizaci nevyrovná osobní konzultaci nebo osobnímu tréninku. Proto, pokud máte jakýkoli zdravotní problém doporučuji v první řadě osobní konzultaci s odborníkem v oboru.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page