top of page
Masáž

Kdy nejít na masáž?

Vybraná následující celková chronická onemocnění může masírovat pouze zdravotní masér – spadající pod zdravotnictví. Některé celkové stavy a onemocnění se vzhledem k riziku nemasírují vůbec!

Vždy se informujte u svého lékaře specialisty, který Vám potvrdí vhodnost masáže pro Váš konkrétní případ a často poradí i kontakty na zdravotní maséry. Může povolit i masáže mimo oblast zdravotnictví. V takovém případě přinesete potvrzení od lékaře.

Po masáži, která Vám nebyla doporučena vzhledem k Vašemu současnému onemocnění a stavu se u následujících onemocnění může projevit zhoršení Vašeho zdravotního stavu! Proto u nás všechny absolvujete na vlastní nebezpečí a přijetím přihlášky na Empatické doteky a další služby nabízené diplomovanou Wellness specialistkou, masérkou mimo zdravotnictví a instruktorkou ZTV Sylvií Bonczkovou, DiS. počítáme s tím, že toto berete na vědomí.

CELKOVÉ KONTRAINDIKACE MASÁŽE

– infekční onemocnění (i pocit počínající nemoci)
– masáž rozproudí krev a lymfu, tím nemoc roznese po těle
– akutní zánět v těle – masáž rozproudí krev a lymfu, nemoc se roznese po těle
– bolestivé stavy po nehodách / operacích
– onkologické onemocnění
– může dojít k rakovinotvornému bujení
– stavy vyžadující klid na lůžku
– prohloubení stávajícího stavu
– pergamenová kůže 
– může dojít k poškození celistvosti kůže
– pokročilejší formy osteoporózy – může dojít ke zlomenině
– vyšší stupně artrózy – může zhoršit stav nemoci
– při hemofilii – může zhoršit stav nemoci
– v den nadměrné fyzické námahy – může prohloubit pocit vyčerpání
– při stavu vyčerpanosti – může prohloubit pocit vyčerpání
– po těžkém jídle, min 2 hodiny – může Vám být špatně od žaludku
– při intoxikaci – prohloubí intoxikaci, zvýší riziko rizikového chování
– bechtěrevovo onemocnění – může zhoršit stav nemoci
– výhřez meziobratlové ploténky
– při těhotenství a šestinedělí – nabízíme pouze masáž horních končetin, dekoltu, obličeje a hlavy

Důrazně nedoporučujeme účast na workshopech Empatických doteků výše vypsaným stavům a onemocnění s výjimkou těhotenství ve 2. trimestru, kdy nabízíme upravenou verzi Empatických doteků, ale nenabízíme verzi Diamant.

 

Potvrzení od lékaře přineste vždy:


Během masáže může dojít ke zhoršení stavu, při následujících stavech/onemocněních.

– pokud máte celkovou kontraindikaci
– používání inzulínu při cukrovce,
– při zeleném zákalu,
– při epilepsii,
– při psychiatrické a neuropsychické léčbě – obzvlášť během stresového období a relapsu,
– bolestivé i nebolestivé stavy po nehodách / operacích
a další.

 

 

 

ČÁSTEČNÉ kontraindikace masáže

Aneb, na co byste měli upozornit Vašeho maséra: Může masírovat i nezdravotnický masér. Nikdy si nedávejte celkovou masáž najednou, ale např. pouze horní polovinu těla / dolní polovinu těla. Přidejte větší časové rozestupy př.: 1x za 14 dní

Všechna chronická onemocnění:
– vysoký krevní tlak,
– cukrovka
– vyšší cukr
– zelený zákal
– epilepsie
– křečové žíly - nemasírujeme dolní končetiny
– menstruace – masáž pouze horní pol. těla a plosky nohy
– alergie na masážní prostředky př.: éterické oleje..

 

Masáž v působení na tělo supluje cvičení. Z lehátka nespěchejte se vstáváním, může se Vám zatočit hlava a ztratíte rovnováhu, to není zrovna ideální konec masáže. Po masáži byste měli uzpůsobit svůj denní program nenáročným činnostem a pít dostatečné množství vody. Necvičte, nechoďte do bazénu nebo sauny. Několik hodin se po masáži nesprchujte. Po masáži Vás mohou i zlehka bolet svaly druhý den. Pokud máte jakoukoli extrémní reakci, konzultujte svého lékaře.

 

 

Akutní bolest po masáži

Nejčastěji se zatuhnutí svalů např. v oblasti krční páteře projeví, pokud po masáži nebudete odpočívat, ale budete sportovat, vystavíte masírovanou část těla chladu nebo horku aj.

Při zatuhnutí svalů přes noc (bez historie úrazu/nehody) do např.: nemožnosti pohybu hlavy a krku s bolestivostí doporučuji dva až tři dny teplé obklady + hořčík + tzv. šuplík" tj.: cvičení z fyzioterapie a automasáž tenisovým míčem (s hlubokým nádechem a výdechem) a hlavně klid, až po zlepšení masáž. Pokud po několika dnech nedochází ke zlepšení navštivte fyzioterapeuta, neurologa nebo obecného lékaře.. 

UPOZORNĚNÍ:

Pokud se Vás před masáží - ani na recepci ve studiu ani přímo Váš masér nezeptá na výše popsané kontraindikace masáží - utíkejte a nenechte na sebe sáhnout!

 

Chápu, že všichni chceme ulevit od bolesti nebo od stresu a třeba se Vám nikdy nic po masáži nestalo. Vše je jednou poprvé a jsem si jistá, že kdyby se rozjezd nemoci nebo její zhoršení vystopoval k masérovi, který Vás neinformoval o možných rizicích, určitě byste nebyli nadšení. Berte své zdraví zodpovědně a hledejte maséry, kteří Vaše zdraví berou jako důležitější hodnotu než finance z odmasírovaných hodin.

 

Masáž je přeci od toho, aby Vám po ní bylo lépe!

 

 

Masér na 99% není lékař, proto je opravdu důležité doslovné svolení od Vašeho lékaře – pokud máte chronické onemocnění, utrpěli jste vážný úraz, jste po operaci nebo se jakkoli jinak léčíte! Dále se ujistěte jestli můžete na masáž i do wellness nebo pouze do zdravotnických zařízení. Já zdravotnické služby, až na zdravotní tělesnou výchovu nenabízím! 

Navíc zdravotní tělesná výchova nenahrazuje fyzioterapii, ale doplňuje ji nebo nastupuje až po ní. Jde o mezistupeň mezi fyzioterapií a klasickým cvičením typu jóga, pilates a další skupinová cvičení pro zdravé jedince apod.

 

Výše popsaný seznam kontraindikací MASÁŽÍ I CVIČENÍ je neúplný.

bottom of page