top of page

Wellness chyby známých wellness influencerů – Sarah´s Day (1mil. + sledujících)Wellness chyby známých wellness influencerů – instagramerů, youtuberů – Sarah´s Day! V tomto článku bych se s Vámi chtěla podělit o můj celkový pohled na Youtube kanál a další online prezentaci australanky Sarah´s Day a poukázat na (ne)kvalitu vybraného wellness obsahu. Zaměřím se na wellness chyby, které na kanálu vidím. Hodnotím z pohledu diplomované Wellness specialistky, masérky mimo obor zdravotnictví a instruktorky zdravotní tělesné výchovy.


Vybrané wellness chyby mě přímo bijí do očí a přijde mi jako veliká škoda, že je dělá někdo, kdo má tak velkou sledovanost a tím šíří klamavé / neúplné / nepodložené informace nebo se bez sebemenšího oficiálního vzdělání staví do pozice odborníka. Což může vést až k negativnímu ovlivnění zdravotního stavu konzumenta takového obsahu.


I když si můžeme říkat, že každý z nás má vlastní rozum, aby nedělal vše co vidí ve videu – ne vždy máme čas a chuť vše zvážit a někdy nám někteří youtubeři podají určitou informaci tak, že to zní jako kdyby byli odborníci a tak to ani nezpochybníme. (Sama se někdy musím hlídat, když vidím nějakého mého oblíbeného influencera jak něco konkrétního jí nebo nějakým způsobem cvičí apod.)


Tento článek a další, které s podobnou tématikou přijdou neslouží k pomlouvání vybraných producentů obsahu, ale slouží k poukázání na vybrané chyby, které šíří. Nechci říkat, že to snad dělají záměrně – možná si to snad ani sami neuvědomují.


To vidím jako velký problém sdílení obsahu online… sociální sítě vznikly za účelem sdílení toho, co každý jednotlivý člověk sám dělá. A to je v pořádku, pokud to sdílíme mezi sebou (zprávy, verbální komunikace apod.), ale jakmile se amatér stane sledovaným „influencerem“ mělo by být povinností v každém sdělení (blog, video, konference apod.) uvádět upozornění na to, že všechny informace vycházejí z osobní zkušenosti a pokud by někdo z konzumentů obsahu chtěl nějakou část napodobit. je důrazně doporučena konzultace s odborníkem na dané téma: lékař, psycholog, fyzioterapeut, kondiční specialista, wellness specialista, masér, instruktor zdravotní tělesné výchovy apod.


To samé (v trošku jiném znění) by mělo platit i pro profesionály, protože jednostranná online komunikace nikdy nemůže nahradit osobní komunikaci s odborníkem. Online komunikace vždycky byla a bude pouze inspirací, nic jiným být ani nemůže.


Bohužel v online světě často vidím, že „influenceři“ nemají žádné oficiální vzdělání v oboru, na který se zaměřují (zdraví, wellness, fitness apod.) a způsobem komunikace snadno oklamou konzumenta obsahu, tím, že se staví do pozice experta. Osobní zkušenost je jedinečná a o ničem nevypovídá – nedá se univerzálně vztáhnout na dalšího člověka! Sledovatel kanálu / konzument obsahu si pak nechá vědomě či nevědomě „radit“. Koupí si produkt nebo službu, který nemá žádnou skutečnou hodnotu. Nevychází z žádných ověřených vědeckých studií nebo odborných vědomostí – ale často z částečných a povrchových vědomostí influencera založených na vlastní zkušenosti a hezké online prezentaci -> například tréninkové plány a doplňky stravy.


Tyto produkty mohou negativně ovlivnit duševní a fyzické zdraví konzumenta a pokud ho negativně neovlivní, tak ho dost pravděpodobně ani dlouhodobě nezlepší!


Wellness chyby známých wellness youtuberů – Sarah´s Day


Youtube jméno: Sarah´s Day Sledovanost: 1 mil. + odběratelů Zaměření: zdraví, wellness, zdravý životní styl Odbornost v oboru, kterému se věnuje: žádné/amatér Snaha o stavění se do role experta a šíření nepodložených a potenciálně nebezpečných informací, návodů a produktů: anoWellness chyby známých wellness youtuberů – 3 chyby influencerky Sarah´s Day 1. Sarah často konzumuje a propaguje potravinové doplňky (superpotraviny, proteinové prášky aj.). Je třeba upozornit na to, že žádný potravinový doplněk s výjimkou těch, které dostanete na předpis není hlídaný Ministerstvem zdravotnictví (jak byste možná čekali), at´už z pohledu složení nebo účinnosti. Potravinový doplněk může vyrobit každý z nás doma na stole a před jeho prodejem je jen potřeba poslat upozornění na Ministerstvo zemědělství s přiloženými proklamovanými účinky a údajným složením. Nikdo nehlídá jestli je to pravda nebo není.


Sarah jí vyváženě (což mi přijde jako pozitivní inspirace), ale potravinové doplňky povyšuje na svatý grál (samozřejmě to je i v rámci spolupráce s firmou, která je vyrábí) a jí je každý den – dokonce vytvořila svůj vlastní potravinový doplněk! Konzumace potravinových doplňků v jejím podání mi přijde opravdu šílená, potenciálně nebezpečná a naprosto zbytečná. To, že si vytvořila svůj doplněk je ideální tah obchodníka, který chce vydělávat na nevědomosti a snadné ovlivnitelnosti veřejnosti.


2. Sarah vedle několika kolekcí oblečení a doplňků dokonce vytvořila dvě vlastní fitness příručky a pokud vím, tak na vytvoření příruček s žádným odborníkem nespolupracovala! Oblečení a doplňky mě osobně vůbec nezajímají – ty může vytvořit kde kdo a nikomu tím neublížíte. Ale její fitness příručky jsou na úrovni nebezpečnosti potravinových doplňků stravy! To, že má podle všeho výbornou fyzickou kondici ( i díky spolupráci s kvalifikovanými trenéry a instruktory) jí nedává dostatek znalostí a vědomostí, aby mohla komukoli říkat jak má cvičit – ať už ve videích nebo ve fitness příručce. Chybí jí základní znalosti a vědomosti a to je vidět už na jejích videích, kde ukazuje cvičení pro začátečníky. Chybí vysvětlení základů: zapojení středu těla, chybí jednodušší varianty cvičení a o počtech sérií ani nemůžu mluvit! Její fitness příručky by neměly být brány jako něco více než obrázková inspirace ke cvičení. Důležité informace jako správný základní postoj a úprava cvičení při různých zdravotních problémech (bolest zad, kardiovaskulární cvičení, cukrovka, obezita apod.) naprosto chybí.


Podobné příručky od amatérů, kteří mají povedenou vizuální stránku jsou pandemií wellness / fitness světa. Kromě toho, že nadšenci kanálu Sarahs Day může příručka ublížit může ho i (svoji neproveditelností) demotivovat natolik, že se ke cvičení už nevrátí. Osobně si myslím, že by amatéři měli cvičit na kameru jenom když to celé zrychlí (a není tedy vidět co/jak konkrétně dělají, ale je vidět že něco dělají – což by měla být i pointa amatéra, který sdílí video sám sebe jak cvičí) a nechají to bez navádějícího komentáře ohledně toho co, jak a proč dělají.


3. Nevhodně poskládaný den. Bohužel tuhle chybu vidím často i u svých klientů a jde o to, že po masážích jdou cvičit. Což je to nejhorší co můžete udělat – pokud nejde o přípravnou sportovní masáž! Zvyšuje se riziko zranění. Po masáži je vhodné relaxovat – procházka, četba, film, spánek apod.


Wellness chyby známých wellness youtuberů – Sarah´s Day – Můj celkový názor:


Tento kanál mám ráda, grafika je moc pěkná, ze Sarah vyzařuje příjemná pozitivní energie a ukazuje každodenní život se šťastnými i méně šťastnými momenty. Ale je třeba říct, že podle mého názoru, by tento kanál nikdo neměl brát jako něco více než inspirativní kanál. Což může být někdy těžké (obzvlášť pro někoho, kdo není z oboru). Není to edukační kanál a Sarah by se měla přestat snažit edukačně působit, protože to může ublížit doslova milionům jejích odběratelů. Její tréninkové e-knihy a potravinový doplněk jsou ukázkou její nezodpovědnosti a nevzdělanosti a ukazují její postavení hodnot – výdělek nad zdravím jejích odběratelů. To, že občas prohodí, že není odborníkem v oblasti neospravedlňuje to, že se tak prezentuje. Navíc nevšimla jsem si, že by pokaždé upozornila na svůj nedostatek jakéhokoli vzdělání ve chvílích, kdy propaguje své fitness e-knihy nebo svůj doplněk stravy.Než se rozhodnete vyzkoušet něco na základě sledování influencera, tak si prosím pravdivost jejich tvrzení nebo účinnost jimi propagovaných produktů nejdříve ověřte! Důležité je samotné vzdělání influencera v oboru o kterém mluví a pokud žádné nemá, tak to nemusí nutně znamenat, že nesleduje moderní vědecké poznatky – ale o to je důležitější hlídat informace, kterými se necháte ovlivnit. Je výhodnější spolupracovat s / sledovat odborníky, kteří mají větší přehled v oboru a znalostní základnu, než má amatér. Ohledně wellness, zdravého životního stylu a prevence můžete sledovat tyto stránky nebo mi můžete přímo pokládat otázky přes kontaktní formulář. Jako další zdroj bych doporučila Vašeho současného lékaře a webové stránky prominentní Harvardské univerzity: www.hsph.harvard.edu.Osobně nechápu proč si Sarah neudělá nějaké oficiální vzdělání např. pilates/fitness instruktor apod. Nejen, že by k ní chodily cvičit její fanynky, také by se zvýšila její kredibilita a hodnota celého jejího obsahu. A pak by její kanál v kombinaci s krásným vizuálem, který už má měl opravdový potenciál stát se kvalitní osobní značkou a Sarah by se stala opravdu kvalitním influencerem. Nyní na mě působí spíš jako někdo, kdo vydělává krásným grafickým vizuálem, ne moc kvalitním obsahem a nechce do toho nic moc sama vložit navíc. Je třeba říct, že jí to i tak (bohužel) s milionem odběratelů funguje.


Je také možné, že si na určité rovině uvědomuje, že kdyby si vzdělání udělala, tak by musela veřejně přiznat, že to jak se chovala v minulosti za sebou nemá žádné vědecky podložené důkazy – jinak řečeno musela by přiznat, že dělala chyby. A to se nikomu moc nechce, protože to není nejjednodušší věc na světě. Obzvlášť s takovou sledovaností a takovou mírou propagace, kterou už do svých pochybných potravinových doplňků a cvičebních plánů Sarah vložila.

Co by Vás mohlo zajímat:

Bolest zad a komplexní přístup Stres, bolest svalů, únava a nachlazen – regenerace a rehabilitace doma Má Absolventská práce na téma zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness přístupy Můj hubnoucí deník 9 mýtů o masážích, kterým věří klienti a někteří maséři Wellness v životě Wellness specialistky, masérky a instruktorky zdravotní tělesné výchovy: regenerace těla i mysli Mé wellness služby – zdravá záda, masáže, workshopy a konzultace o zvládání stresu a deprese medical-wellness přístupyUpozornění: Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

2 zobrazení0 komentářů
bottom of page